Kaip įvertinti ir pastebėti savo progresą, kai jautiesi tarsi nejudėtum pirmyn? Ar gali būti, kad ne visada pastebi, kaip gerai tau sekasi?
Net jei ne visada sekasi viskas. Arba atrodo, kad esi įstrigęs, ir niekas nevyksta. Galbūt prabėgus pirmajam metų pusmečiui, panašiai jauties ir apie sportą. Ar progresas yra tik veidrodis, apimtys, komplimentai dėl išvaizdos ar rūbų dydžiai? Ką daryti, kol viso to dar nematyti?
Naujo gyvenimo būdo pasiekimai kartais yra labai subtilūs, bet verti tokio pat dėmesio kaip ir išoriniai pokyčiai. Ir kartais tik vėliau supranti, kaip maži dalykai vėliau padėjo susitvarkyti su daug didesniais sunkumais. Šiandien esu labiausiai dėkinga per sportą atėjusiam gebėjimui susikoncentruoti ir išbūti nepatogume.
Tavo progresas yra ir:
- Energija – jei tavo treniruočių programa tau tinka, skiri pakankami laiko poilsiui ir atsistatymui, neturi sveikatos problemų, labai greitai pajausi energijos pokyčius ko. Vienintelis tvarus būdas turėti daugiau energijos yra ją susikurti – tiesiog judėti. Prisimink – nenormalu nuolat jaustis išsekus ir išsisėmus bei neturėti noro tam, kam esame sutverti. Galbūt būtent subalansuotas fizinis aktyvumas yra tai, kas leis turėti daugiau ir laiko, ir noro, ir energijos.
- Jėgos ir ištvermės pokyčiai – savo sportininkams mėgstu priminti, kad sportuojame ne veidrodžiui, o gyvenimui. Todėl vienas iš svarbių progreso rodiklių yra tai, ar gyvenimas tampa lengvesnis? Lipti laiptais, pakelt ir panešėti sunkius daiktus, spėt į nuvažiuojantį autobusą, imtis naujų aktyvių hobių, galiausiai laisvai ir lengvai kopti, žygiuoti, keliauti, šokti – tai tik maža dalis to, ką kasdienio gyvenimo kokybei suteikia reguliarios treniruotės.
- Geresnė nuotaika – sportas yra galingas įrankis geresnei nuotaikai. Treniruotės stimuliuoja endorfinų, dopamino ir seratonino išsiskyrimą – šie neuromediatoriai sumažina nerimą, stresą ir yra tiesiogiai susiję su laimės jausmu! Nori laimės ir pasitenkinimo jausmo? Pasidaryk pats.
- Miegas ir jo kokybė – maloniai pavargus ir skaudant raumenukams, miegas yra maloniausias jausmas pasaulyje. Asmeniškai pastebiu, kad reguliariai sportuojant, greičiau užmiegi, miego kokybė yra daug geresnė ir todėl net miegodamas trumpiau, atsikėlęs jauties puikiai.
- Pasitikėjimas savimi – turbūt labiausiai neįvertintas šalutinis treniruočių efektas. Mokomės daryti sunkius dalykus, tik darydami sunkius dalykus. Tikrasis pasitikėjimas savimi susijęs ne vien tik su kūno išore (nors kūno kalba ir laikysena yra labai svarbi!), bet labiausiai su disciplina. Pasitiki savimi, nes žinai, kad esi aukščiau savo pasiteisinimų, tingumo, kurio turime visi, ir pastebi, kad gali susitvarkyti su savo mintimis bei emocijomis, kai sunku ar reikia padaryti tai, ko kartais visai nenori daryti.
Taigi, kai kitą kartą mėginsi vertinti tik savo pilvo presą ar bicepsus, prisimink, kad kūnas visada atsiliepia į fizinį aktyvumą, o tavo vidinis pasaulis, įpročiai ir gyvensena keičiasi dar greičiau. Viskas, ką pasirenki šiandien, kaip inversticija keliauja į tavo savijautos banką dabar ir ateityje. Kartais sunku patikėti, kad šiame chaotiškame pasaulyje mes galime turėti tiek daug įtakos savo gyvenimo kokybei. Ir tai neatima nei daug laiko, nei pinigų – viskas pasiekiama tiesiog tavo namų svetainėje.
Ir šiandien, kai pati noriu save spausti, atsigręžiu atgal ir švenčiu progresą, kuris galbūt jau tapo new normal, bet vis dėl to yra svarbus pasiekimas. Per tris mėnesius Azijoje gal ir neužlipau į kai kurias viršūnes, kurias planavau pasiekti šiuo metu, bet įgavau dar daugiau drąsos, laisvumo bendraujant, tapau aiškesnė komunikuodama savo ribas ir (beveik) dėl to nesijaudinau, dar labiau įvertinau tai, ką turiu namuose, ir galiausiai – pažinau ir atradau naują kraštą taip artimai, kaip arti galėjau būt šalia savęs. O dabar galiu pakviest ir priimti tave Filipinuose! Tai yra wow.
Švenčiu ir kviečiu tave kartu švęst visus mažus didelius pasiekimus, nes vien atėjimas, pasirodymas, dar vienas bandymas ir nepasidavimas yra mega pergalė.
Būkim tie, kurie nepaleidžia.